czwartek, 27 lipca 2017

"Bang Bang! Wystrzałowy samochód" – Ian Fleming [recenzja książki]


Samochód. Niby zwyczajna rzecz, można by rzec zlepek blachy, plastiku i innych materiałów poruszający się po powierzchni ziemskiej na napompowanych czterech kołach. A jednak bez niego, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki piętrzą się przeszkody, kiedy zaczynamy planować podróż. Niby są pociągi. Nawet samoloty. Czy statki. Można zdecydować się również na podróż autostopem bądź autobusem. Teoretycznie każdy z powyższych środków transportu zabierze nas wszędzie. 

Ale to tylko teoria! W praktyce mogą czekać na nas zabierające cenny czas przesiadki i tłumy kręcących się we wszystkie strony, rozgadanych ludzi. Czy ceny z niekończącym się ciągiem liczb, które przyprawią nas o zawrót głowy a nasz portfel o stan przedzawałowy! 

Dlatego samochód jest najlepszym środkiem przemieszczania się z punktu A do punktu B. Pewnie, że trzeba postawić mu śniadanie, obiad i kolację w jednym, zanim wyruszy się ku miejscu przeznaczenia, lecz i tak wyjdzie nam to taniej niż gdybyśmy zdecydowali się na inny cud techniki. I to pod każdym względem! Takie własne cztery koła, które zabiorą swojego właściciela, gdzie tylko on zechce, to cenny mechaniczny kompan. Można go traktować  nawet, jako członka rodziny. Czy też ją. Jak kto woli!

A gdyby tak ten nasz metalowy przyjaciel oprócz poruszania się w przód, tył i na boki potrafił do tego latać? I pływać? A nawet samodzielnie myśleć? I w chwili braku cierpliwości do naszego stylu jazdy oraz nie do końca przemyślanych decyzji przejąć inicjatywę, by uratować sytuację, zaoszczędzić nam czasu i zagwarantować przejażdżkę bez trzymanki po każdej możliwej nawierzchni? 

Taki właśnie magiczny samochód spotkali na swojej drodze bohaterowie książki Bang Bang! Wystrzałowy samochód pióra Iana Fleminga, ojca rozpoznawanego na całym świecie agenta MI6, Jamesa Bonda! 

Poznajcie uroczą i nieco zwariowaną rodzinę Pott’ów. Tatę komandora Caractacus’a, który za młodu służył w Królewskiej Marynarce Wojennej, Mamę Mimsie oraz ośmioletnie bliźnięta Jeremy’ego i Jemimę. Pott’owie prowadzili spokojne i poukładane życie, które dzięki wynalazkowi komandora wkrótce miało się odmienić o całe 180 ⁰!

Zarobione na nietuzinkowym wynalazku komandora pieniądze Pott’owie postanawiają przeznaczyć na samochód, o którym zawsze marzyli. Wybierają się więc wszyscy na poszukiwanie tego jedynego, wyjątkowego auta, które w niczym nie będzie przypominać samochodów, które zdarzało im się dotąd widywać. Smutnych, czarnych i niczym się od siebie nieróżniących maszyn.

Kiedy trafiają do garażu byłego kierowcy rajdowego ich oczom ukazuje się zardzewiały pojazd z odłażącą zewsząd zieloną farbą i setkami powgniatanych miejsc na karoserii. Jednym słowem rozpadający się kawał złomu, który lata świetności ma daleko za sobą. Coś w nim jednak musiało być, skoro po chwili namysłu rodzinka zadecydowała o jego kupnie! 


Odrestaurowana przez komandora-wynalazcę maszyna z tajemniczą rejestracją MAG I3 NY, ochrzczona przez rodzinę BANG BANG! szybko udowodniła, że jest prawdziwym skarbem! Przede wszystkim nie zwyczajnym a MAGICZNYM pojazdem o własnym rozumie, który już w trakcie pierwszej podróży rozwinął skrzydła i otworzył przed Pott’ami bramy krainy z niecodziennych przygód słynącej! 

Jak to podczas takich eskapad bywa, nie obyło się bez nieprzyjemnych incydentów. No bo kto by chciał podczas wakacji nadziać na niebezpiecznych i poszukiwanych w całym kraju a nawet poza jego granicami zbirów? Być porwanym i przetrzymywanym? Chyba nikt, mam rację?Bang Bang! Wystrzałowy samochód,  to piękna w swojej prostocie zarówno bajka na dobranoc, jak i lekka lektura na dzień zarówno dla najmłodszych, jak i dla nieco starszych czytelników. Zabawna, nietuzinkowa opowieść o zwariowanej rodzince Pott’ów i magicznej wyścigówce BANG BANG oraz ich podróżniczych przygodach a nawet bliskim spotkaniu z groźnymi kryminalistami! Bang Bang! to MAG I3 NY(A) historia wypełniona humorem i zasnuta nutką delikatnego kryminału książka, która nie tylko swoją treścią, ale i pięknymi rysunkami w niej skrytymi, skradnie serce każdego kto po nią sięgnie! 

Polecam gorąco!

A już niedługo, bo 18 września tego roku dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Emotikon do księgarń trafi kontynuacja przygód wyścigówki Bang Bang! Znowu w akcji! autorstwa Franka Cottrella Boyce’a! Już nie mogę się doczekać aż trafi ona w moje ręce a ja zasiądę do jej lektury!


Książka Bang Bang! Wystrzałowy samochód bierze udział w 2017 Reading Challenge. 
7/36

tutuł: Bang Bang! Wystrzałowy samochód 
oryginalny tytuł: Chitty Chitty Bang Bang 
autor: Ian Fleming 
gatunek:  literatura dziecięca 
wydawnictwo: Wydawnictwo Znak Emotikon  
strony: 137 
moja ocena: dobra niczym kawa o poranku
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi niezmiernie miło Drogi Czytelniku czy też Czytelniczko, jeśli zostawisz po sobie skromny acz znaczący ślad w postaci komentarza!

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.